Ses incelteme ameliyatları, sıradan ses teli cerrahileri değildir. Bu nedenle de ses hastalıkları ve cerrahisinde deneyimli bir KBB uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde onarılamaz sorunlara neden olabilir.

Krikotiroid Yaklaştırma (Cricothyroid Approximation), Isshiki Tip 4 Tiroplasti olarak da bilinir. Temel mantığı ses tellerinin tutunduğu kıkırdakların arasına konulan bir dikişle ses tellerinin gerginliğinin arttırılmasıdır. Sesin daha ince ve yüksek perdeli olmasını sağlar. Hem genel anestezi hem de lokal anestezi altında yapılabilir.

Lazer Ses İnceltme Ameliyatı (Laser-Assisted Voice Adjustment – LAVA) ise lazer yardımıyla genel anestezi altında yapılır. İşlem ağız içinden ses tellerinin hacminin azaltılması mantığına dayanır. Sıklıkla revizyon ses inceltme ameliyatında tercih edilen bir yöntemdir.

Ses İnceltme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Nasıldır?

Ses inceltme ameliyatı çoğunlukla ağrı kesici ihtiyacının nerdeyse olmadığı, hastalarımızın aynı gün taburcu edilebildiği bir ameliyattır . Ameliyat sonasında 1 hafta tam ses istirahati önerilir. Ameliyat sonrası ses terapisi desteği elzemdir. Hastaların arzulanan sese ulaşması ise 3-5 aylık bir süreyi gerektirir. 

Ses incelteme ameliyatları, sıradan ses teli cerrahileri değildir. Bu nedenle de ses hastalıkları ve cerrahisinde deneyimli bir KBB uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde onarılamaz sorunlara neden olabilir. 

 

 

Ses İnceltme Ameliyatı

Başlamaya hazır mısın?

Ses İnceltme Ameliyatı için doktora sor.

Doktora Sor
  • Ameliyat süresi: 2-3 saat
  • Ameliyat şekli: Endoskopik
  • Anestezi: Genel Anestezi
  • Yatış: Aynı gün taburcu(4 saat sonra)
  • İşe ne zaman dönülür: 5.gün
  • Tam iyileşme süresi: 3-6 ay
  • Kalıcılık süresi: Ömür Boyu