Geğirememe Sendromu midede hazımsızlık, şişkinlik, midede guruldayan sesler, göğüs ağrısı, karın ağrısı ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Geğirememe Sendromu 

Geğirme, çoğumuzun hayatında zaman zaman yaşadığı, bazıları için ise sürekli bir sorun olan doğal bir vücut işlevidir. Bu yazımızda geğirmeyle ilgili bilinmesi gerekenleri ve sıklıkla yaşanan problemlerden biri olan giyilememe sendromunu ele alacağız.

Geğirme Nedir?

Geğirme, ağzımızla aldığımız fazla havayı midemizden dışarı çıkartmak için vücudumuzun kendini rahatlatma yöntemidir. Hepimiz az veya çok, küçük veya büyük geğiriyoruz. Toplum içerisinde kabul edilebilir olmasa da, geğirme aslında sağlıklı bir işlemdir.

Geğirememe Sendromu Nedir?

Bazı kişiler, yemek borusunun girişindeki kapakçığın yeterince açılmadığı için geğiremezler. Bu durum, giyilememe sendromu olarak adlandırılır ve hastalara yaşam kalitesini düşüren bazı problemler yaşatabilir. Bu problemler arasında midede hazımsızlık, şişkinlik, midede guruldayan sesler, göğüs ağrısı, karın ağrısı ve bağırsaklarda aşırı gaz şikayetleri bulunmaktadır.

Geğirememe Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Giyilememe sendromu şikayetleri yaşayan hastalar, sıklıkla gastroenterologlara veya genel cerrahlara başvururlar. Yapılan endoskopiler sonrasında çoğu zaman midede bir problem bulunamaz ve reflü tedavisi uygulanır. Ancak reflü tedavisi işe yaramaz ve hastalar bu durumla yaşamaya mahkum kalırlar.

2019 yılında tanımlanan giyilememe sendromu, artık bir hastalık olarak kabul edilmekte ve tedavi edilebilir olduğu bilinmektedir. Giyilememe sendromu olan hastalara, yemek borusu botoksu uygulanarak hem tanı konulur hem de tedavi sağlanır. Bu sayede hastalar geğirebilir, midedeki şişkinlik geçer ve sosyal hayata yeniden karışabilirler.

Sonuç

Geğirme, doğal ve sağlıklı bir vücut işlevidir. Ancak, geğirememe durumu yaşayanlar için giyilememe sendromu adı verilen bir hastalık söz konusudur. Bu hastalığın tanısı ve tedavisi için yemek borusu botoksu uygulaması yapılabilmektedir. Eğer siz de benzer şikayetler yaşıyorsanız, bu konuda uzmanlaşmış bir hekime başvurun.
 

Geğirememe Sendromu (Retrograde Cricopharyngeus Dysfunction)(No Burp Sendromu)