Ses Teli Kisti

 

Kist Nedir?

 

Ses teli kistleri iyi huylu(kanser olmayan) içi sıvı dolu lezyonlardır. Doğumdan itibaren var olabileceği gibi sonradan da oluşabilirler. Sıklıkla tek taraflı olarak izlenir ama nadiren her iki ses telinde de bulunabilir. Ses teli mukozasının altında yer kaplayarak ses telinin ucuca kapanmasını bozar ve sağlıklı olarak titreşimini engellerler.

 

Ses Teli Kistinin Belirtileri Nelerdir?

 

Şikayetler kistin büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Bu hastalar genelde nefesli ve çift sesli bir konuşma ses tonuna sahiptir. Bazen şiddetli ses kısıklığı da görülebilir.

 

Ses Teli Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

 

Bu kistler ses terapisine cevap vermedikleri için kalıcı tedavisi ancak cerrahi ile mümkündür. Bu ameliyat ağız içerisinden standart ses teli ameliyatı olarak mikroskop yardımıyla yapılır. Bazen tedavi öncesi kısa süreli ses terapisi ses telindeki inflamasyonu ve kötü ses kullanım alışkanlıklarını azaltmak için önerilebilir ama esas olarak ses terapisinin ses teli kisti hastalarının tedavisindeki rolü temel olarak ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olmasıdır. 

 

Ses teli kistleri ameliyata hemen hemen her zaman iyi cevap verir ve büyük ölçüde iyileşirler. Özellikle ameliyat sonrasındaki iyileşme döneminde ses terapilerini tamamlayan ve önerilere uyan hastalarda bu iyileşmenin tama yakın olması beklenir. Ameliyat olunmaması durumunda ise hastalık kendi kendine iyileşmez. Bazen kistin ses kullanımı sırasında patlaması sonucunda ses kalıcı olarak kötüleşebilir. Bu ihtimal çok yüksek olmasa da gerçekleşmesi durumunda iyileşmeyi sağlamak çok daha güç olacağı için tanı konur konmaz tedavi planlanmalıdır.

Ses Teli Kisti