Sigara içmenin sağlığımıza pek çok olumsuz etkisi var. Ses telinde yaptığı değiştirelim önemli bir kısmı sesli spor yapabilir. Altta yatan kötü bir hastalık olmasa bile olmadan ses tellerinde sigaraya bağlı ödem olur. Bu ödem kadınlarda daha sık görülür. Biz bu durum sigara polibi veya reinke ödemi olarak isimlendirilir.

 

Sigara polibi diğer ismiyle Reinke Ödemi olan hastalarda

- Seste kalınlaşma

- Sesin cızırtılı gelmesi

- Sesin kolay yorulması

- Boğuk, zor duyulur bir ses 

- Nefes darlığı gibi belirtiler görülür.

 

Sigara polibinin tedavisi ağız içinden yapılan ses teli ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında ses tellerinde bulunan ödem-polip kesilerek çıkartılır. Hastalarımız ameliyattan sonra kısa bir ses istirahati sonrası konuşmaya başlarlar. Ameliyat sonrası ses terapisi hızlı ve güzel iyileşme için olmazsa olmazdır.

 

Sigara polibi tedavi edilmediği takdirde zaman içinde şiddetli nefes darlığına, ses kısıklığının artmasına neden olur. Daha da önemlisi, gırtlak kanseri, akciğer kanseri gibi ses kısıklığının başlamasıyla erkenden tanınabilecek hastalıkları anlamak güçleşeceği için hayati risk de artar.

 

Eğer sizde veya bir yakınınız sigara içiyor ve sesi kalınlaşmışsa ilk fırsatta ses alanında uzmanlaşmış bir hekime başvurmalıdır.

 

Sigara Polibi (Reinke ödemi)