Spazmodik Disfoni (Laringeal Distoni)

Ses tellerimizin hareketi beynimiz ve sinir sistemimizin çok hassas kontrolu altındadır. Bu kontrolle ses tellerimiz biz nefes alırken zamanında açılıp biz konuşurken de zamanında ve yeterince kapanabilir. Bu kontrolun az da olsa aksamasıyla iliskili hastalıklar ses kalitesinde onemli degisikliklere neden olurlar. Ses tellerinin kontrolsuz olarak kapanma veya açılmaya çalışması bunun en sik görülen seklidir ve Spazmodik Disfoni olarak adlandırılır. Daha güncel kabul gören ismi ise Laringeal Distonidir.

 

Spazmodik disfoni nörojik bir hastalıktır ve sıklıkla sadece konuşmayla ilgilidir. Beyinde kaslarımızı kontrol eden merkezlerin arasındaki bağlantılardaki sorunlar bu hastalığın nedenidir. Her yasta görülebilir ama sıklıkla 30-40 yaşlarında ilk kez belirtiler baslar. Adduksiyon(kontrolsuz kapanma) tipi ve abduksiyon(kontrolsuz açılma) olmak üzere 2 çeşidi vardır. En sik görülen formu adduksiyon tip spazmodik disfonidir.

 

Spazmodik disfoni hastalığında sik gördüğümüz belirtiler; 

-Konuşmalarının kontrolsuz sekilde boğulur gibi bölünmesi, 

-Nefeslerinin konuşma sırasında yetmemesi, 

-Bu nedenlerle konuşmalarının anlaşılırlığının bozulması 

 

Hastalığın tedavisinde detaylı ses teli muayenesi yanında akustik ve algısal degerlendirmeler onemli yer tutar. Ne yazık ki bu hastalığın sık görülen bir hastalık olmaması nedeniyle cogu zaman yanlış tanılarla uzun sure tedavisiz kalabilirler.

 

Hastalığın en güncel ve kabul görmüş tedavisi ses tellerine yapılan botulinum toxin (botox) uygulamasıdır. Cogunlukla poliklinik şartlarında ses tellerine çok kucuk dozlarda yapılması yeterli olur. Hastalarimizin büyük kısmında bu uygulama tek başına hastalarımızın sesleriyle ilgili yasam kalitesini arttırmak icin yeterli gelmektedir. Spazmodik disfoniye yonelik daha etkili ve kalici alternatif tedavi yöntemleri hala araştırılmakla birlikte hala en geçerli tedavi botoks enjeksiyonudur.

 

 

 

Spazmodik Disfoni (Laringeal Distoni)