Doç. Dr. Necati Enver - Ses Kısıklığı, Yutma Güçlüğü, Nefes Darlığı

Dr. Necati Enver, Ses yutma ve nefes hastalıkları konusunda uzmanlaşmış, kariyerini bu hastalıkları araştırmaya ve tedavi etmeye adamış bir KBB hekimidir.

Temasta Ol

Hakkında

Bizi Takip Et

Nasıl Ses Oluştururuz? Ses Telleri Nasıl Çalışır?

Nasıl Ses Oluştururuz? Ses Telleri Nasıl Çalışır?

Sesin oluşumu akciğerlerimizde oluşan hava akımının ses tellerinin arasından geçerken ses tellerini titretmesi ve bu titreşimin ağzımız yüzümüz dilimiz dişlerimiz ve dudaklarımızla şekillendirilmesi ile oluşur. Bu nedenle sağlıklı güzel bir ses icin tüm bu yapıların sağlıklı olmasına ve sağlıklı çalışmasına ihtiyaç vardır. 

 Ses tellerimiz boğazımızda adem elması kemiğinin  içerisinde boğazımıla nefes borumuzun arasında yerleşir. Yandaki resimde gördüğünüz gibi ses tellerimiz Nefes alırken boğazımız da V şeklinde açılır ve biz konuşurken de uç uca gelip kapanır.

Ses telleri üç katlı bir yapıdan oluşur. En altta ses teli kası, üzerinde jölemsi bir madde olan lamina propia onun da üzerinde bir örtü gibi ses telini kaplayan ses teli epiteli. 

 Ses tellerinin sağlıklı görev yapabilmesi için öncelikle ses teli kasının kasılarak açılması ve tam olarak kapanabilmesi gerekir.

 Bu kapanma sayesinde Akciğerlerimizden çıkan hava nefes borusundan geçerek ses tellerin altında birikir ve güçlenir (basıncı artar). Kapalı ses tellerinin altında artan bu basınç bir noktada, ses tellerin arasından geçerek ses tellerinin jölemsi maddesini ve örtüsünün titreşmesini sağlar. Ve bu şekilde sesimiz oluşur. Sonrasında boğazımız ve yüzümüzdeki çeşitli yapılarla bu sesi şekillendiririz ve bu sayede adeta bizim kimliğimiz olan konuşmamızı şarkı söylememizi sağlayan çeşitlilikteki sesleri oluştururuz.

Bu gönderiyi paylaş